Předplatit  /  Odhlásit  /  Členství                                            
                                                                                              Přeložil. Ing. Petr Navrátil - KSLP Česká Společnost pro Zaměstnaneckou Participaci


EFES ZPRAVODAJ - DUBEN 2025

NOVÝ

Ekonomický souhrn
vlastnictví akcií zam?stnanci
v evropských zemích v 2024
Více informací

 


in partnership with



  Vlastnictví zaměstnaneckých akcií v Evropě v roce 2024

1. Změna paradigmatu v evropském zaměstnaneckém vlastnictví je stále zřetelnější. Z hlediska dynamiky ustupují velké společnosti malým a středním podnikům. V tomto případě se zaměstnanci nedělí o „malý kousek koláče“, ale získávají největší kus – ve většině případů celý koláč. Kontext a cíl nespočívají ani tak v rozdělení zisku jako spíše v uspokojení potřeby provést převod podniku. Velká Británie se stává evropskou jedničkou, zatímco kontinent a zejména Francie ustupují do pozadí.

2. Paradox se prohlubuje, pokud jde o podíly vlastněné zaměstnanci ve velkých evropských podnicích. Vše nasvědčuje tomu, že o to podniky stojí. Vše nasvědčuje tomu, že si to přejí i zaměstnanci. Podniky zvyšují počet programů zaměstnaneckých akcií. Celkově však počet akcionářů z řad zaměstnanců klesá, vlastnický podíl zaměstnanců stagnuje a demokratizace zaměstnaneckého vlastnictví akcií se hroutí. V důsledku toho jsou programy stále méně účinné. Programy a politiky, které za nimi stojí, jsou stále více nedemokratické.

3. Proč je zaměstnanecké vlastnictví ve velkých evropských podnicích na ústupu? Hlavní důvod je politický. Jde o neschopnost evropských zákonodárců vytvářet právní předpisy v souladu s rozvojem velkých podniků.
V současné době je pouze 35 % zaměstnanců velkých evropských podniků usazeno ve své domovské zemi (graf 79 na straně 144). V důsledku toho může jen malá část z nich využívat daňových pobídek podporujících zaměstnanecké vlastnictví stanovených vnitrostátními právními předpisy. Politiky zaměstnaneckého vlastnictví například během několika let ztratily 30 % své účinnosti, protože zůstaly svým rozsahem vnitrostátní.
Pokud jde o zaměstnanecké vlastnictví, je Evropa stejně jako v mnoha jiných otázkách nemohoucí v důsledku politických rozporů a lokalizovaného způsobu myšlení. Zákonodárci se nadále spoléhají na zastaralé rámce a mechanismy. To vysvětluje, proč nedávné legislativní snahy v několika zemích neměly na zaměstnanecké vlastnictví ve velkých podnicích žádný významný dopad. Nejlepším příkladem této nemohoucnosti je francouzský zákon Loi Pacte.

4. V evropských malých a středních podnicích se nyní prosazuje silné hnutí zaměstnaneckého vlastnictví, které začíná ve Velké Británii. V této zemi je v současné době odkup podílů zaměstnanci u malých a středních podniků nejčastější formou převodu hned po převodu v rámci rodiny. Rychle se blížíme k situaci, kdy bude zaměstnanci vlastněn každý desátý malý a střední podnik. V roce 2024 bylo ve Velké Británii na zaměstnance převedeno 600 malých a středních podniků, takže Velká Británie za pouhý rok vytvořila 50 000 nových vlastníků z řad zaměstnanců, což je tolik jako všechna dělnická družstva (SCOP) ve Francii za celé století.

Pro zaměstnanecké vlastnictví na celém světě to znamená skutečnou revoluci. Ve skutečnosti se již téměř dvě stě let zkouší a testuje řada rámců a modelů rozvoje zaměstnaneckého vlastnictví malých a středních podniků. Dnes se nám poprvé na světě podařilo vytvořit model, který předčí všechny ostatní. Nejznámějším modelem na světě byl od roku 1974 systém ESOP ve Spojených státech. Zdaleka nejúčinnější se však nyní jeví metoda Employee Ownership Trust, tedy fond zaměstnaneckého vlastnictví, zavedená v roce 2014 ve Velké Británii.

Důvody jejího úspěchu jsou dobře známé: dobře navržené právní předpisy založené na mechanismech svěřenského fondu. Právě to zajišťuje tři výhody – jednoduchost, snadnost a přizpůsobivost – tak, jak se to dosud žádnému jinému modelu nepodařilo.

Spojené království je tak jedinou evropskou zemí (spolu s Norskem), kde se počet akcionářů z řad zaměstnanců za posledních dvanáct let zvýšil.

  

Přehled tisku
V brežnu 2025 máme výběr 19 pozoruhodných článků ve 9 zemích: Rakousko, Kanada, Cesko, Francie, Itálie, Maroko, Turecko, Velká Británie, USA.
Austria: For 25 years, Voestalpine has been the iconic example of employee share ownership in large European companies.
Canada: The Employee Ownership Trust scheme was established in 2024 for business transmission to employees. Secure Canadian sovereignty is a key reason to promote Employee Ownership Trusts.
Czech Republic: Yet another failure to implement legislation adapted to employee share ownership in startups.
France: Employee share ownership is the collateral victim of the French budgetary drift. New employee share plan for Dassault Systčmes. Urbicand is the example of a business transfer in the form of an employee cooperative in France.
Italy: New employee share plans for ClubDeal Digital, for Snam, for A2A.
Morocco: Employee share plan for Airbus.
Türkiye: Growing trend for employee share ownership in Türkiye.
UK: Thanks to the Employee Ownership Trust formula, two new SMEs are transferred to their employees every day now. This month, among others, the case of: Coda Marketing Communication, Pest Control Supermarket.com, Loop Marketing Agencies, Attraction Tickets.
USA: ESOP transmission for Green River Data Analysis, combining the legal structure of an Employee Stock Ownership Plan (ESOP) with governance derived from a cooperative model.

Plný přehled tiskových zpráv je k dispozici na našich webových stránkách na:
              https://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2025/March.htm 

Partner:
     

     Česká Společnost pro
         Zaměstnaneckou
              Participaci

A political roadmap for employee ownership in Europe

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribuce: 200.000
















































































































   S pozdravem

 

 
 

Marc Mathieu
Secretary General
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
             EVROPSKÁ FEDERACE PRO ZAMĚSTNANECKÉ VLASTNICTVÍ AKCIÍ
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
EFES' objective is to act as the umbrella organization of employee owners, companies and all persons, trade unions, experts, researchers, institutions looking to promote employee ownership and participation in Europe.