Subskrybuj  /  Wypisz się  /  Członkostwo                                            


EFES NEWSLETTER - LIPIEC 2022

 Własność pracownicza w MŚP

Dziś faktem jest, że własność pracownicza w MŚP rozwija się w zawrotnym tempie. Gdzie? W Wielkiej Brytanii.

Na czym polega sekret? Jest to zbiorowy akcjonariat pracowniczy. Znacznie łatwiejszy do finansowania i zarządzania niż indywidualne udziały.

Każdego dnia w Wielkiej Brytanii nowe MŚP przechodzi w ręce swoich pracowników. Jego średnia wielkość to 75 pracowników. Często stają się oni w 100% właścicielami-pracownikami.

Przeprowadzony dziesięć lat temu przegląd, którego wykonanie zlecił Graeme'owi Nuttallowi rząd brytyjski, stanowił bodziec do tego politycznego wyboru własności pracowniczej w MŚP. Stąd zestaw działań opartych na wdrożeniu programu „Employee Ownership Trust” [Trust pracowniczy].

Dziś Graeme Nuttall patrzy na ten sukces, pokazując „”How the UK is encouraging employee ownership internationally [Jak Wielka Brytania zachęca do własności pracowniczej na arenie międzynarodowej]”. Arena ta obejmuje obszar od Stanów Zjednoczonych po Australię, Kanadę, Republikę Południowej Afryki, a także Danię i Europę kontynentalną.

W ciągu najbliższych 10 lat zbiorowa własność pracownicza może stać się standardowym modelem własności pracowniczej w skali międzynarodowej w przypadku sukcesji przedsiębiorstw.

 

 


 Ład korporacyjny

Profesor Sami Adwan i zespół z University of Sussex opublikowali właśnie interesującą nową pracę powiązaną z badaniem, opartą na bazie danych EFES o akcjonariacie pracowniczym w firmach europejskich.

Badanie dostarcza nowych dowodów na to, czy i w jaki sposób akcjonariat pracowniczy wpływa na jakość sprawozdawczości finansowej. W ramach wniosków stwierdzono, że występuje dodatnia korelacja między szerokim akcjonariatem pracowniczym a jakością sprawozdań finansowych.

Potwierdzono, że firmy z większym akcjonariatem pracowniczym mają mniejszą skłonność do manipulowania raportowanymi wynikami To, że własność akcji pracowniczych na obecnym poziomie jest wystarczająco duża, aby motywować pracowników i wpływać na politykę firmy. Także to, że firmy wykazują tendencję do ujawniania większej ilości informacji, gdy pracownicy mają więcej udziałów w firmie.

W ten sposób podkreśla się rolę, jaką akcjonariat pracowniczy może odegrać w poprawie ładu korporacyjnego firmy i ograniczeniu bodźców do manipulowania sprawozdaniami finansowymi.

Badanie można znaleźć tutaj

 

Recenzja prasowa
Mamy wybór 33 niezwyklych artykulów w 7 krajach w czerwcu 2022: Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA.
Belgium: An idea to relaunch employee share ownership in Belgium.
Czechia: How employee share plans work.
Denmark:  The group of experts for employee ownership has submitted its recommendations to the Government.
France: New employee share plans for TotalEnergie, for Voltalia, for Euroapi, for Sanofi, for Visiativ, for Unisoft, for Veralia, for Korian, Business transfer through a workers' cooperative for Embell'Façade.
Germany: Towards a real share ownership policy in Germany, the project of the Ministers of Finance and Justice.
UK: Record figures for business transfers to employees. The Government plans a doubling in Wales. Every day a new SME is transferred to employees. This month, among others, the cases of: Potter Raper, TaxAssist, The Executive Shaving Company, A&F Sprinklers, Carlton Bingo, Giles Wilson, Evolve Family Law, Gilbert Thompson, Woods Hardwick, Denby Campervans, Crooke Walker Consultancy, Great Cornish Food Store.
USA: Business transfers in the form of ESOP plans for GVC and for Apex Plumbing.

Pełny przegląd prasy dostępny jest na:
              http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2022/June.htm 

 


Twoja pomoc

Czemu?
Kwota w Euro:


A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000
   Z powazaniem

 

 
 

Marc Mathieu
Sekretarz Generalny
EUROPEJSKA FEDERACJA AKCJONARIATU PRACOWNICZEGO
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
Celem EFESu jest dzialanie jako organizacja zrzeszajace pracowników - wlascicieli i wszystkie osoby, spólki, zwiazki zawodowe, ekspertów, badaczy i instytucje chcace promowac wlasnosc i partycypacje pracownicza w Europie.