Subskrybuj  /  Wypisz się  /  Członkostwo                                                 


EFES NEWSLETTER - MARZEC 2021

 Francja – historia sukcesu

Od początku roku w Wielkiej Brytanii coraz szybciej rośnie liczba tworzonych Employee Ownership Trusts.

W tym tempie liczba firm przekazywanych pracownikom podwoi się w tym roku do 600 lub 700. Wprowadzenie systemu funduszy w kwietniu 2014 r., czyli zaledwie kilka lat temu, zakończyło się sukcesem.

Dla porównania Francja w 2006 r. wprowadziła system "FCPE de reprise" (przejmujących funduszy wzajemnych).

Również we Francji liczba zakładanych funduszy gwałtownie rośnie. W istocie w latach 2006-2020 miały miejsce tylko dwa przypadki przeniesienia przedsiębiorstwa do przejmujących funduszy wzajemnych, ale liczba ta może się potroić w 2021 r., tj. wzrosnąć o ponad 50%. To plasowałoby Francję blisko ponad 100% wzrostu spodziewanego w Wielkiej Brytanii i w każdym razie w znacznie lepszej sytuacji niż wszystkie inne kraje europejskie.

FCPE de reprise działają w taki sam sposób, jak fundusze wzajemne, które odnoszą sukcesy w dużych przedsiębiorstwach. W obu przypadkach są to programy zakupu akcji przez pracowników.

W ramach programów zakupu akcji zachęca się pracowników do inwestowania części swoich oszczędności w akcje firmy. W tym celu korzystają z zachęt (rabaty cenowe, dofinansowanie z firmy, ulgi podatkowe). Programy te są dobrze dostosowane do dużych firm, których wielkość jest czynnikiem ograniczającym ryzyko finansowe.

Z drugiej strony zakup udziałów w MŚP jest operacją znacznie bardziej ryzykowną. A inwestycja pracowników w MŚP jest zazwyczaj dokonywana podczas przenoszenia firmy, więc znaczna jej część, często 100%, musi zostać zakupiona. Ogólnie rzecz biorąc, oszczędności pracowników nie są wykorzystywane do przeprowadzania takiej operacji.

Kraje, które odniosły największy sukces w organizowaniu akcjonariatu pracowniczego w MŚP, to te, które przyjęły mechanizmy finansowe różniące się znacznie od programów zakupu akcji.

Programy ESOP w Stanach Zjednoczonych i Employee Ownership Trusts w Wielkiej Brytanii nie są programami pracowniczymi zakupu akcji.  Pracownicy nie podejmują ryzyka inwestowania swoich własnych oszczędności. Te programy akcjonariatu pracowniczego są zatem o wiele mniej ryzykowne. A jednak pozwalają pracownikom stać się właścicielami swojej firmy, często w 100%.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie same mechanizmy finansowe zostały przyjęte we Francji. Nic poważnego nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć skuteczną politykę w zakresie akcjonariatu pracowniczego w MŚP, zapowiadając tym samym nową historię sukcesu we Francji.

Więcej informacji       

Recenzja prasowa
Wybór 34 niezwyklych artykulów w 11 krajach w luty 2020 roku: Kanada, Niemcy, Francja, Indie, Wlochy, Holandia, Norwegia, Polska, Tunezja, Wielka Brytania, USA.
Canada: Make employee ownership a cornerstone of Canada's economic recovery.
Germany: The Great Misunderstanding of employee share ownership and startups. Why the ignorance of politicians will lead to more incentives for employee ownership in large companies, while the demand comes from startups. German trade unionism and employee buyouts.
France: Record level for employee share ownership at EssilorLuxottica. Business transfers through workers' co-operative. Threats for employee shareholders of Natixis.
India: Employee share ownership increasingly popular among startups.
Italy: Role of employee share ownership in the governance of EssilorLuxottica.
Netherlands: Employee ownership for startups.
Norway: New report commissioned by the financial sector union recommends the development of employee share ownership in Norway.
Poland: New report: Employee share ownership is the missing link of the labor market.
Tunisia: For a Tunisian ESOP plan.
UK: Employee Ownership Trusts are multiplying faster and faster.
USA: Unlike Employee Stock Ownership Plans, EOT is not a retirement program and employees do not receive an equity stake in the company.

Pełny przegląd prasy dostępny jest na:
              http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2021/February.htm 

 


Twoja pomoc

Czemu?
Kwota w Euro:


A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000


   Z powazaniem

 

 
 

Marc Mathieu
Sekretarz Generalny
EUROPEJSKA FEDERACJA AKCJONARIATU PRACOWNICZEGO
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
Celem EFESu jest dzialanie jako organizacja zrzeszajace pracowników - wlascicieli i wszystkie osoby, spólki, zwiazki zawodowe, ekspertów, badaczy i instytucje chcace promowac wlasnosc i partycypacje pracownicza w Europie.