Subskrybuj  /  Wypisz się  /  Członkostwo                                            


EFES NEWSLETTER - GRUDZIEN 2021

 Zagrożenie w Norwegii

Zaczęło się w Danii.

W cieniu kryzysu finansowego jednym z pierwszych działań nowego duńskiego rządu w 2011 roku (Helle Thorning-Schmidt, socjaldemokratka) było zaprzestanie jakichkolwiek działań zachęcających do uczestnictwa w akcjonariacie pracowniczym. Pięć lat później, w 2016 r., jednym z pierwszych działań nowego duńskiego rządu (Lars Rasmussen, konserwatywny liberał) było przywrócenie tych działań.

Ale nic się nie wydarzyło. Fatalna niestabilność polityczna. Ciągle brak reinwestycji w nowe plany akcji pracowniczych, firmy do nich nie powracają.

Dziś Dania jest ponownie kierowana przez rząd socjaldemokratyczny. Marzy on o promowaniu „demokratycznych” przedsiębiorstw.

A oto Norwegia.

Nie jest to kraj o najlepszej pozycji w Europie pod względem rozwoju akcjonariatu pracowniczego przy 40 000 pracowników posiadających akcje, co stanowi jedynie około 10% pracowników dużych firm. Aby nadrobić zaległości, rząd norweski postanowił zwiększyć zachęty do udziału w akcjonariacie pracowniczym w 2021 roku.

Ale w międzyczasie odbyły się wybory. Nowy rząd jest socjaldemokratyczny. Niespodzianka, projekt ulega zmianie. Obecnie dąży się do zniesienia wszelkich zachęt podatkowych dla akcjonariatu pracowniczego, który jest uważany za źródło nierówności.

Od dawna wiadomo jednak, że akcjonariat pracowniczy przynosi korzyści nie tylko bezpośrednim beneficjentom i przedsiębiorstwom, ale także poprawia jakość życia i jest korzystny dla całego społeczeństwa.

W norweskiej prasie ścierają się argumenty za i przeciw, organizacje i związki zawodowe są podzielone...

Zobacz przegląd prasy    

Recenzja prasowa
Mamy wybór 33 niezwyklych artykulów w 8 krajach w listopadzie 2021: Australia, Francja, Niemcy, Wlochy, Norwegia, Rwanda, Wielka Brytania, USA.
Australia: Paving the way for the generalization of Employee Ownership Trusts in Australia.
France: New employee share plan for Air Liquide, for Thales, for Orange, for Focus Home, for Capgemini. Success for workers' co-operatives in Alsace.
Germany: Special Edition 2021 - Update on employee participation plans in Germany.
Italy: The social partners remain little involved in the implementation of employee share plans. Generali honored for its new employee share plan.
Norway: Political threat.
Rwanda: Why stock options work?
UK: One in 20 of all business transmissions is now to an Employee Ownership Trust. Every day a new SME is transferred to an Employee Ownership Trust as for instance this month: Reid & Fraser, Talbots Law, Tapestry, Sapphire, Chronos Technology, Clegg Group, Wee Blue Coo, Greenwood, Altar, International Organisation Development, Davison Fencing. Should the 'S' in ESG analysis be extended to include employee share ownership?
USA: How Employee Stock Ownership Plans (ESOP) work. EOTs are relatively new in the United States.

Pełny przegląd prasy dostępny jest na:
              http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2021/November.htm 

 


Twoja pomoc

Czemu?
Kwota w Euro:


A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000   Z powazaniem

 

 
 

Marc Mathieu
Sekretarz Generalny
EUROPEJSKA FEDERACJA AKCJONARIATU PRACOWNICZEGO
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
Celem EFESu jest dzialanie jako organizacja zrzeszajace pracowników - wlascicieli i wszystkie osoby, spólki, zwiazki zawodowe, ekspertów, badaczy i instytucje chcace promowac wlasnosc i partycypacje pracownicza w Europie.